Deutsch Poland Česky

AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

19.7.2008 - Rojení bodavého hmyzu v těchto týdnech vzrůstá

AGRO RUBRIKY -> včelařství

Rojení bodavého hmyzu v těchto týdnech vzrůstá - zvětšit fotografii
K likvidaci bodavého hmyzu používají hasiči destruktivní metody.
Rojení bodavého hmyzu v těchto týdnech vzrůstá - zvětšit fotografii

Operátoři tísňových linek hasičů přijímají v posledních týdnech větší počet hlášení a žádostí o likvidace rojů bodavého hmyzu. Ne ve všech případech však můžeme vyhovět, a proto znovu upozorňujeme veřejnost, že výjezd profesionálních hasičů je možný jen v odůvodněných případech přímého ohrožení lidského zdraví nebo života.

Během letních měsíců pokračuje tradiční problém, který je spojen s rojením bodavého hmyzu. Lidé nejčastěji volají na tísňové linky se žádostí o pomoc při odstranění roje včel, sršňů a vos. Ne všechny případy oznámené na tísňových linkách jsou řešeny přímo hasiči. K odchytu doporučujeme využívat i specializované firmy určené k odstraňování rojů.

Hasiči vyjíždí výhradně k případům ohrožení lidí, což jsou roje u zastávek autobusů, v parcích s větším pohybem osob, roje u činžovních domů, škol, dětských hřišť, nemocnic, letních dětských táborů apod. V praxi zohledňujeme i jednotlivé případy ohrožení seniorů, dětí nebo těhotných žen. Samostatnou skupinu tvoří lidé alergičtí na bodnutí.

K záchytu hasiči používají buď speciální odchytové nádoby a sítě, nebo využívají speciální vysavače. V tomto období se jedná především o likvidace rojů sršňů.

Jedním z klasických případů je výjezd dne 16.8.2008 v 17:23 hod., kdy byli hasiči požádáni o pomoc při odstranění roje sršňů u domku vysoce alergické ženy v Dobrkovicích na Zlínsku. Profesionální i dobrovolní hasiči společně hnízdo i sršně zlikvidovali a zabránili dalšímu ohrožování. V posledních týdnech zasahovali hasiči i při likvidaci sršňů u letních dětských táborů, v nemocnicích a na místech s větším pohybem osob.

Veřejnost má malé povědomí o tom, jak to vypadá, když hasiči vyjedou na likvidaci bodavého hmyzu. V praxi to totiž skutečně znamená LIKVIDACI roje. Řada občanů žije v mylném přesvědčení, že roje bodavého hmyzu (včely, sršně) chytáme a poté vypouštíme. Proto by si měl každý uvědomit, co znamená zavolat hasiče na rojící se včely.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček, HZS Zlínského kraje

Tisk

Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

28.10.2009, 17:25 Úspěšný včelař
Včelařů v ČR je asi 50 000, ale už někdo zkoušel počítat včelaře na internetu? http://www.uspesnyvcelar.euweb.cz/

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA

Zobrazit detail
bez komínu,bez kouře, na dálkové ovládání